Komora auditorů upozorňuje na negativní dopady navrhovaného trojnásobného zvýšení limitů pro povinný audit

Komora
Legislativa

12. března 2025 byl pro nás zcela nečekaně předložen poslanecký pozměňovací návrh novely aktuálně platného zákona o účetnictví.* Poslanec Vojtěch Munzar (ODS) v něm navrhl zvýšení limitů pro povinný audit na trojnásobek, tedy u aktiv netto zvýšení ze 40 mil. Kč na 120 mil. Kč a u obratu zvýšení z 80 mil. Kč na 240 mil. Kč. Tento pozměňovací návrh má limity upravovat ve zrychleném režimu s předpokládanou účinností od 1. ledna 2026. Důsledkem takového navýšení limitů pro povinný audit by byl výpadek každoročního auditu u zhruba 10 tis. účetních jednotek s odhadovaným celkovým obratem 3 biliony Kč.

Komora auditorů České republiky je ze zákona o auditorech profesní komorou spravující profesi auditorů v ČR, proto upozorňujeme na širší souvislosti navrhované změny, než jsou jen důvody uvedené ve zmiňovaném pozměňovacím návrhu, který argumentuje především úsporou nákladů a snížením administrativní zátěže účetních jednotek, které přestanou být auditovány.

Komora auditorů je přesvědčena, že navrhovaná radikální změna přinese řadu negativních dopadů, které návrh nezmiňuje a které je třeba porovnat s udávanou úsporou nákladů. Tyto negativní dopady zmiňují i zahraniční studie a zkušenosti ze zemí, které o zvýšení limitů uvažovaly nebo je i provedly a následně od nich upustily a opět je snížily (Švédsko, Dánsko, Itálie apod.).

Shrnutí nejvýznamnějších dopadů návrhu (celé stanovisko Komory auditorů ČR je k dispozici ZDE)

  • Z celospolečenského hlediska k úspoře nákladů fakticky nedojde. Dojde pouze k přesunu nákladů a administrativní zátěže od neauditovaných společností na uživatele účetní závěrky (jiní podnikatelé, věřitelé, banky či stát při výběru daní a poplatků), tedy na celou společnost.
  • S úbytkem auditů dojde ke snížení transparentnosti podnikatelského prostředí (zhoršení zveřejňování závěrek a jejich kvality), zhoršení výběru daní (agresivnější daňová optimalizace), horší ochraně investorů, horšímu přístupu k financování a ke zvýšení reputačního rizika ČR v mezinárodním srovnání, například při hodnocení korupčního prostředí a boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu.
  • Auditor neověřuje jen účetní závěrku, ale řadu dalších oblastí, jako jsou praní špinavých peněz (AML), insolvenci, udržitelnost (ESG) a další nefinanční informace, což nám ukládají evropské právní předpisy. Českou republiku čeká v roce 2026 hodnocení mezinárodní expertní skupiny MONEYVAL, která ve své průběžné zprávě konstatovala deficit kontroly AML u nebankovního a nefinančního sektoru a požaduje její posílení. Do této skupiny však patří právě těch 10 tis. společností, které z této kontroly předloženým návrhem na zvýšení limitů pro audit zcela vypadnou.
  • Připravuje se nový zákon o účetnictví představující zcela zásadní reformu účetnictví, která bude velmi náročná právě pro malé a střední účetní jednotky, kterých by se týkalo navržené zvýšení limitů pro audit a které by v okamžiku této největší změny od roku 1991 zůstaly bez kontroly auditorem.

Návrh Komory auditorů ČR

Stávající limity pro povinný audit nebyly dlouho valorizovány a z tohoto hlediska rozumíme snaze o jejich zvýšení. Doporučujeme však provést zvýšení limitů v nižší míře než jejich ztrojnásobením a zároveň jako součást nového zákona o účetnictví (jak se původně předpokládalo). Považujeme za důležité, aby se na nové podmínky připravili nejen předkladatelé účetních závěrek, ale také jejich uživatelé, informační systémy apod., což je i požadavek na roční legisvakanční lhůtu, který vyjádřila Legislativní rada vlády při projednávání návrhu nového zákona o účetnictví.

K současnému stavu ještě uvádíme:

Ladislav Mejzlík
prezident Komory auditorů ČR

 

* Původně byl návrh za zvýšení limitů pro povinný audit součástí návrhu nového zákona o účetnictví, přestože v říjnu 2020 byl vládou schválen věcný záměr nového zákona o účetnictví, který neobsahoval zvýšení limitů pro povinný audit. Návrh na zvýšení limitů se objevil až jako iniciativa Ministerstva financí ČR v textu nového zákona o účetnictví předloženého k vnějšímu a vnitřnímu připomínkovému řízení v prosinci 2022. S tímto návrhem jsme vyjádřili jasný nesouhlas a upozorňovali jsme na všechny negativní důsledky, které zvyšování limitů může přinést. Byli jsme ubezpečováni, že nic není definitivní a že se o tom bude dále jednat.